Benim Bütün Ördeklerim

“Ormanın derinliklerinde gölün kenarına oturmuş bir ördek vardı. Ördeğin altında bir yumurta yatıyordu, yumurtanın içindeyse bir civciv. İsimsiz bir civciv.”

Bu civcive isim bulmak için kendinizi yormayın. Tilki Konrad ona bir isim buldu bile: Lorenz.

Benim Bütün Ördeklerim, bir tilki ve bir yavru ördeğin, heyecan dolu öyküsü. Onların bir araya gelip aile oluşları, ilginç bir başlangıca dayanıyor. Konrad, civcivin annesini, akşam yemeğinde tabağında ağırlamayı planlıyor; fakat can havliyle kaçan anne ördeğin geride bıraktığı yumurtayla yetinmek zorunda kalıyor. O da eve gidip kendine güzel bir omlet yapmaya niyetleniyor. Ama eve geldikten sonra yumurtanın içinden bir civciv çıkıyor. İşte tilki Konrad ve civciv Lorenz’den oluşan aile, böyle kuruluyor. Lorenz’i yeme planlarını sürekli erteleyen Konrad, zamanın ne denli hızlı aktığını fark edemiyor. Sonunda, Lorenz kendi ailesini kuracak, Konrad ise onun yavrularına büyükbaba olacak yaşa geliyorlar.

Benim Bütün Ördeklerim, keyifli mi keyifli bir macera kitabı. Lorenz’in farkında bile olmadığı; ama kitabı okuyanların her an hissettiği tehlike, yani tilki Konrad, okurun heyecanını her an diri tutmayı başarıyor. Üstelik çok şey öğretiyor bize. Bir canlının, içgüdüleriyle nasıl başa çıktığını gösteriyor örneğin. Farklılıklarına rağmen bir araya gelen iki varlığın, birbirleri için gerçekten emek harcayabileceğine inandırıyor.

Soru işareti oluşturan noktalar, hiç konuşulmayan yönler yok mu onların bu alışılmadık baba-oğul ilişkisinde? Elbette var: Örneğin, bir tilkinin nasıl olup da bir ördekle beraber yaşadığına ya da Konrad’ın karnının neden durmadan guruldadığına ilişkin hiç konuşmuyorlar. Ama bu durum onların ilişkisini sarsmıyor. Çünkü sevgi ve emek üzerine kurulmuş bir aile onlarınki.

Benim Bütün Ördeklerim, okuduğum pek çok okul öncesi kitap içinde, en iyilerden bir tanesi diyebilirim. Yazar Christian Duda, eğleceli bir anlatımla öykü boyunca çocukların ilgisini canlı tutmayı başarıyor. Kitabı okuduktan sonra çocukların sevgilisi Aç Tırtıl’dan yola çıkarak gerçekleştirilen öğrenme etkinliklerinin, bu kitap için de kullanılabileceğini düşündüm. Benim Bütün Ördeklerim de canlılar dünyasına, yumurtadan çıkış ve olgunlaşmaya, değişik hayvanların doğadaki etkinlerine, onların hayatta kalma biçimlerine ilişkin soru sorma ve öğrenme olanağı sağlıyor. Bu özellikleriyle okul öncesi çağdaki çocuklar için olabildiğince renkli ve öğretici.

Kitabın resimlendirmesine değinmeden geçmeyelim; çünkü Julia Friese tarafından resimlenen kitap, gerçekten sürprizlerle dolu. Kolaj tekniği kullanılan kitabın sayfalarına istekle bakıyor insan. Çünkü her ağacın ardından bir orman canlısının ya da bir ördeğin sizi izlediği izlenimine kapılıyorsunuz.

Benim Bütün Ördeklerim, çocuğunuzla ya da okulda öğrencilerinizle birlikte, eğlenerek okuyacağınız bir kitap.

Benim Bütün Ördeklerim

Yazar: 

Çevirmen: 

Resimleyen: 

Yayınevi: 

Yayın Yılı: 

2012

Yaş Aralığı: 

3+

Yaş Grubu: