Tatil Kitaplığı

Yaz için plan yapmak eğlencelidir. Şimdiye kadar yaz dönemi planlarının çoğunu gerçekleştirememiş bendeniz bile söyleyebiliyorum bunu. Sizin de planlarınız istediğiniz gibi yürümüyorsa  hemen bir kitaba başlamanızı öneririm. Çünkü iyi bir kitap okumak, planladıklarınızı yapamasanız da, hoşça zaman geçirmenizi sağlar.

Macera kitaplarının yazın iyi gittiğini düşünür pek çok okur. Pek haksız da sayılmazlar hani. Ben de bunu düşünerek macera kitaplarından oluşan bir yaz seçkisi hazırladım. Umarım beğenirsiniz. Kitaplar hakkında daha fazla bilgi edinmek için kitabın başlığına tıklayarak ilgili yazıya ulaşabilirsiniz.

Acayip Yaratıklar (Charles Ogden) yazın okunabilecek eğlenceli kitaplardan. Çocuğunuzun yaz sıcaklarının sıkıntısıyla kitapta okuduklarını uygulamaya kalkmamasına dikkat etmenizde fayda var elbet

Adından Belli Kuşlar Köyü (Toprak Işık), bu köyü keşfeden afacanların maceralarına dahil olmak isteyenleri bekliyor.

Çarli’nin Çikolata Fabrikası (Roald Dahl), kocaman bir çikolata gezegeninin kapılarını açacak size.

Halka Çörek Zinciri (Alexander McCall Smith), çocukluğumda okuduğum bir roman olsaydı, yaz tatillerimden birinde kesinlikle ticari bir girişimde bulunurdum.

Hav Hav Kardeşliği, (Cemil Kavukçu) Bopato serisinin ilk kitabı. Serinin bu ilk kitabını okuyarak üç köpeğin heyecanlı, zaman zaman da duygu dolu dostluklarının başlangıcına tanık olabilirsiniz. Belki de bu yaz tatilinde, bu kitap sayesinde, dostluğa ilişkin yeni sorular belirir okurların aklında.

Küçük Kara Balık’la (Samed Behrengi) henüz tanışmadıysanız önümüzdeki yaz tatili ömürlük bir dosta “merhaba” demek için iyi bir fırsat.  Samed Behrengi’nin tanışmadığınız diğer kahramanlarını da merak edersiniz belki böylelikle.

Küçük Prens (Antoine de Saint Exupery) büyüklerin sizi hiç anlamadığını düşündüğünüzde yanınızda olacak.

Küçük Vampir (Angela Sommer-Bodenburg), geceleri serinlemek için açtığınız camın kenarında oturuyor olabilir. Hemen korkmayın, o da pek cesur sayılmaz.

Sihirli Şapka (Fatih Erdoğan), Sihirli Dizi kitapları içindeki ilk göz ağrım. Yaz tatilinde okunabilecek en eğlenceli kitaplardan olduğunu düşünüyorum. Sihirli Şapka’dan sonra serinin diğer kitapları da okuyanlar için merak konusu olacak.

Küçük Pıtırcık (René Goscinny) da yaz tatilinizi eğlenceli maceralarıyla renklendirebilir.

Masal okumaktan keyif alanları da boynu bükük bırakmayalım. Tahir Alangu’nun masal derlemeleri olan Billur Köşk Masalları, Keloğlan Masalları ve Kediler Padişahı yazın çok keyifli olabilir.

Notlar: 

Kitap okuyan çocuk resmi şu kaynaktan.