Sevgi Masalı

İranlı yazar Samed Behrengi'nin babası ona, "İran ülkesini İranlılar arasında bölüştürseler sana ancak bu kadar pay düşerdi." dermiş. Yoksul bir aileden gelen Behrengi, İran'ın Azeri köylerinde öğretmenlik yapmaktaymış o sıralar. Payına düşen köy köy gezerken halktan duyduğu masalları ve öyküleri derlemekmiş. Onun bu çabasından bizim payımıza düşense o dönem İran'ın köylerinde anlatılan masalları bugün hâlâ okuyabilmek.

İşte Sevgi Masalı bu masallardan biri. İran'ın kim bilir hangi dağ köyünden bulunup çıkarılmış; Behrengi sayesinde dünya edebiyatına kazandırılmış...

Kibirli, kimseleri beğenmeyen padişah kızıyla akıllı ve mücadele etmeyi bilen Koç Ali'nin masalıdır Sevgi Masalı. Daha küçücükken tanırlar birbirlerini. Koç Ali kendinden iki yaş küçük kızın hizmetini görmektedir. Bir gün ona olan sevgisini dile getirir. Sevmeyi bilen ve bunun doğallığının farkında olan bir bilgenin özgüveniyle yapar bunu hem de. Ama padişah kızı onun bu yaptığına çok kızar ve saraydan sürülmesini emreder. Koç Ali, apar topar kovulur.

Yıllar geçtikçe padişah kızı daha kibirli ve kendini beğenmiş biri olup çıkar.  Artık yanındaki hizmetlilerin bile onun yüzüne bakması yasaktır. Saraya gelen görücüler ona layık olmadığı için kapı dışarı edilirler. Padişah kızının onu dize getirecek birine ihtiyacı vardır. Ama bu kişi onun yüzüne bakmaya cüret edebilecek kadar cesaretli biri olmalıdır. Kim olabilir dersiniz? Sevgisini korkmadan dile getirebilecek kadar cesur biri, Koç Ali olur, olsa olsa.

Padişah kızının, bahçedeki süt havuzunda yıkandığı bir günde, bir küçücük kuş gelip onu izlemeye başlar. Kız çok sinirlenir buna. Küçük, kendini bilmez bir kuş nasıl olur da onu izleme cesaretini bulur kendinde? Kuşa hiddetlenir. Ama kuş, tıpkı Koç Ali'nin özgüveniyle, kıza aşkını dile getirir. Kız birden kuşun tatlı dilinden çok etkilenir. "Kuş donundan çıkarsan, karın olurum," der. Kuş akıllıdır. Bir güvence olarak kızın uykusunu ister ondan; kız kabul eder. Ama uykusunu bağışladıktan hemen sonra yine hiddetlenir ve kuşu kovalar. Artık çok geçtir, padişah kızının gözüne bir daha uyku girmez.

Ona uykusunu kim kazandıracak? Sevdalanmaktan ve onu dile getirmekten korkmayan bir bilge kişi: Koç Ali.

Değil İran, dünyayı İranlılar arasında bölüştürseler Behrengi'nin payına, yine, Koç Alilerin sevgi masallarını dağ köylerinden devşirmek düşerdi. Samed Behrengi, bu dünyada sevgiyi anlatmayı kendine iş edinenlerdendir. "Edinenlerdendi" demiyorum. Çünkü yalın bir dille kaleme aldığı masallarıyla hâlâ buna devam ediyor.

Sevgi Masalı

Yazar: 

Çevirmen: 

Resimleyen: 

Yayınevi: 

Yayın Yılı: 

2015

Yaş Aralığı: 

9+

Yaş Grubu: