Limon Ağacının Şarkısı

Dalımda bir kanarya

Şakıyıp duruyordu

Birden şunu fark ettim

Bir şarkı söylüyordu

 

Önce biraz dinledim

Sonra ona seslendim

“Bu şarkıyı bana da

Öğretir misin?” dedim

Limon ağacının da şarkısı varmış. Şaşırmadım duyunca. Bence en güzel ağaçlardan biridir limon ağacı.

Limon Ağacının Şarkısı: Adına vurulmamak ne mümkün! Doğada kendisi için şarkı söylenen bir ağaç var, bil bakalım hangisi, diye sorsalar limon ağacı aklıma ilk gelenler içinde olur. Ben de ağaçların dallarına tüneyip onlar için şarkılar söyleyen bir kuş olsaydım limon ağacı için söylerdim en güzel şarkılarımı.

Bizim küçük kuşumuz da öyle yapıyor. Limon ağacının isteği üzerine onunla ilgili gözlemlerini şarkıyla anlatıyor. Böylece limon ağacının daha gencecik bir fidanken bahçeye dikilmesiyle başlayan macerasını kuşumuzun ağzından dinliyoruz.

Çok meraklı bir ağaç bizim limon ağacı. Daha ilk günlerden meyvelerinin ne zaman çıkacağını, ne renk olacağını merak ediyor. Bahçedeki kediye soruyor, kuşa soruyor, güneşe soruyor. Sonunda limonlarına kavuşuyor. Limon çiçeklerinin kokusunu duyup onun yanına gelen küçük kuş da bu bekleyişte onu yalnız bırakmıyor. Sevimli ağaç limonlarına kavuştuktan sonra da yeni limon ağaçlarının gövdesinde şarkılar söylemek için ayrılıyor.

Küçüğünüzle Limon Ağacının Şarkısını okuduktan sonra bir limon ağacı görürseniz mutlaka yanına gidip dallarına konan kuşları izleyin. Limon ağacının şarkısını bir de onlardan dinleyin.

Limon Ağacının Şarkısı

Yazar: 

Resimleyen: 

Yayınevi: 

Yayın Yılı: 

2008

Yaş Aralığı: 

4+

Yaş Grubu: