Sihirli Şapka

Küçükken bir parmak kızımın olmasını isterdim. Başkalarının yanına kolayca sokulup konuşulanları benim için dinleyecek ya da bir sırada dört kişi sıkış tepiş oturduğumuz için durmadan yere düşen silgimi koşup alacak bir parmak çocuk. Ama ille de kız… Arkadaşlık da edeceğiz.

Burak da bir akşam sokaktan eve isteksizce dönerken görünmez olmayı diliyor. Yapması gereken 120 soruluk matematik ödevine henüz elini bile sürmediği için. Bütün isteği, öğretmeni ödevleri kontrol ettiği sırada ortadan kaybolmak. Olacak iş değil, demeyin. Oluyor! Burak ağaçtan kafasına düşen bir meşe palamudunu cebine atıyor ve bu palamut onun mucizesi oluyor. İşte size soluk soluğa okuyacağınız bir sihir öyküsü.

Meşe palamudu Burak’ın cebinde duradursun kahramanımız matematik ödevlerine girişir. Kırk sorudan sonra iyice uykusu gelince uyumaya karar verir. Yatağının başucundaki şapkayı bu sırada fark eder. Kendisine ait olmayan bu şapkayı kafasına geçiren Burak hafif bir titreme ve sarsıntının ardından ellerinin olmadığını fark eder. Aynanın karşısına geçtiğinde boşlukta sallanan pijamaları ve havada asılı duran şapkasından başka bir şey göremez. Üstündekileri çıkarıp evin içinde dolaşır. Annesi ve babasının onu görmediğinden emindir artık.

Burak’ın eğlenceli maceraları bundan sonra başlıyor. Matematik ödevlerinin kontrol edildiği sırada görünmez oluşu, aşık olduğu sınıf arkadaşı Ece’ye aşkını ilan etmek isterken başına gelenler, annesi ve babasının yatak odasına görünmez bir haldeyken sessizce süzülüşü, TV programcısı Cefa Muhtar’a canlı yayında yaptıkları…

Burak sokakta, parkta, okulda görebileceğiniz herhangi bir çocuk. Pek çok çocuk gibi ödevden hoşlanmıyor, aklı tatlı şeytanlıklara çalışıyor ve annesiyle babasının yatak odasındaki gizliliğin peşine düşüyor. Kahramanımız “gerçek” bir çocuk olunca kahramanlıkları da gerçek sorunları çözmek olmuş. Elindeki sihri ödev kontrolünden kaçmak, palyaço kılığındaki hırsızın elinden arkadaşını kurtarmak, sahte para basanları ortaya çıkarmak, sevdiği kızı sınıf arkadaşına kaptırmamak gibi gündelik problemlerin pratik çözümü olarak kullanıyor.

Sihirli Şapka‘ya yaşadığım kuzey ülkesinin köyünde ulaşmak pek de kolay olmadı. Ama okuyunca da omuzlarımıza çöken kara kışın devası oldu Erdoğan’ın kitabı. Akşam akşam evimizden yükselen kahkahaları umarım birileri duymuştur. Umarım birkaç gün içinde kapımızı çalarlar da ben de bunca eğlencenin kaynağını gururla gösteririm.

Sihirli Şapka

Yazar: 

Resimleyen: 

Yayınevi: 

Yayın Yılı: 

2002

Yaş Aralığı: 

7+

Yaş Grubu: